Yöresel Lezzetler
Kars, Türkiye'de yöresel mutfağı en zengin yörelerinden biridir. Kebaptan, sebze yemeklerine; çorbadan, tatlı çeşitlerine onlarca farklı çeşidin bulunduğu Kars mutfağı, keşfedilmeyi beklemekledir. Kars'taki bu zengin yemek kültürünün sırrı, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmasında ve tarihi ticaret yollarının üzerinde bulunmasında gizlidir. İlin coğrafi özellikleri ile yemeklik malzemelerin doğal ve organik olması da bu farkın nedenleri arasında sayılabilir.

Kaz Kurutması: Yörenin en ünlü yemeklerinden biridir. Kaz kurutulur, haşlanır, tandıra veya fırına konarak pişirilir. Haşlandığı suyla, yeşil mercimekli bulgur pilavı yapılır. Pişirilen kaz kurutmasının altına bu pilavdan konarak servis edilir.

Evelik Çorbası: Yörede yetişen evelik otu (kurutulmuş), pirinç, yeşil mercimek, un, tereyağı ve kavrulmuş erişte ve tadımlık sarımsak ile yapılır. Kars'ın kış çorbası olarak bilinir. Evelik çorbası, kış soğuklarına ve hastalıklara karşı etkili bir koruma sağlar.

Erişte Pilavı: Kuşbaşı doğranmış sığır eti, defne yaprağıyla suda haşlanarak yapılır. Domates, çarliston biber, kuru soğan, salça, tuz ve tereyağ kullanılır.

Piti: Koyun eti haşlanarak yapılır. Nohut, sarıkök baharatı, domates, biber kullanılır. Maşrapa ile servis edilir.

Anadolu Yemekleri: Yöreye özgü olmayan ancak Anadolu'da yapılan ev yemekleri ve kebap çeşitlerini Kars'ta da tatmak mümkündür. Cağ kebabı, Adana Kebabı, Urfa kebabı, İskender kebabı başta olmak üzere diğer yörelerimize ait lezzetleri sunan restoranlar bulunmaktadır.

Ad Soyad:
E-posta: